Vuoden opettaja 2024

OAJ:n Mikkelin paikallisyhdistys ry.:n hallitus on valinnut Vuoden opettajaksi 2024 luokanopettaja Petri Pulkkisen Rantakylän yhtenäiskoulusta.

Petri Pulkkinen on vaikuttanut vuosikymmeniä paikallisyhdistyksessä eri rooleissa: Mikkelin opettajien ammattiyhdistyksessä hän on ollut hallituksen jäsen v. 2002-2015, hallituksen varapuheenjohtaja v. 2008-2013 ja hallituksen talousvastaava v. 2012-2015. Tällä hetkellä Petri Pulkkinen on varatoiminnantarkastajana OAJ-Mikkelissä.

Petri Pulkkinen aloitti työuransa 1990 entisessä Mikkelin maalaiskunnassa. Hän on ollut aktiivinen opetussuunnitelman kehittäjä koko perusopetuksessa.Luokanopettaja Petri Pulkkinen on kehittänyt pitkäjänteisesti ja tavoitteellisesti Mikkelin perusopetusta sekä kaupungin että koulun tasolla. Hän on kehittänyt mm. vuosiluokkiin sitoutumatonta opetusta, kansainvälistä yhteistyötä, Sanomalehti opetuksessa -toimintaa, Mikkelin seudun kulttuuriperintöohjelmaa ja oppimisympäristöjä. Kaupunki on palkinnut hänet kehittämistyöstä 2017. Hän on jatkanut työtään Tulevaisuuden koulu -ohjausryhmässä ja kehittänyt kaupungin tasolla perusopetuksen Tiedepolkua.

Petri Pulkkinen on moniosaaja ja luottokaveri, kertoo pitkäaikainen työkaveri. Hänen oivaltava huumorintajunsa sekä työkavereiden kesken että luokassa luo ilmapiiriä, jossa on turvallista olla oma itsensä ja uskaltaa pärjätä. Oppilaiden kanssa hän on empaattinen mutta napakka. Hän uskaltaa vaatia ja ohjaa tekemään töitä tavoitteiden saavuttamiseksi. Petri Pulkkinen on yhteisen hyvän eteen sitoutunut joukkuepelaaja, joka kannustaa muitakin kehittymään.

Onnea!

Kuvaaja: Mikko Siitonen

Jätä kommentti